Ubezpieczenie emerytalne w ZUS jest świadczeniem obowiązkowym, ale warto wiedzieć, że nie jest to jedyna forma zabezpieczenia finansowego na starość. Coraz więcej ludzi decyduje się na zakup dodatkowej polisy dla seniora, która daje szansę na naprawdę godziwą emeryturę. Warto poświęcić dłuższą chwilę, aby zapoznać się z ofertami na rynku ubezpieczeniowym i wybrać najlepszy wariant oszczędzania na przyszłą emeryturę.

Polisa emerytalna – czy warto ją posiadać?

Chcąc wybrać dobre ubezpieczenie dla seniora trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników, które są kluczowe dla składki polisy czy jej zakresu, czyli sprawdzenie, które z polis gwarantują zabezpieczenie dożywotnie oraz porównanie umów dodatkowych i wysokość składki. Bardzo istotną kwestią jest również czas trwania ochrony ubezpieczeniowej.

Niektóre towarzystwa oferują polisy bezterminowe, które wygasają dopiero po śmierci seniora. Wtedy zgromadzone pieniądze otrzymuje rodzina zmarłego, które zostają im przekazane bez żadnych zbędnych formalności. Każdy kto zawiera takie dodatkowe ubezpieczenie emerytalne. otrzymuje w przyszłości dożywotnią emeryturę lub jednorazową kwotę w uzgodnionym przez strony terminie. Tylko od nas zależy, na jaką formę wypłaty się zdecydujemy.

Polisa dla seniora jest jedną z najbezpieczniejszych inwestycji, która zapewni spokojną i godziwą starość. Powinniśmy zatroszczyć się o naszą przyszłość będąc jeszcze w młodym wieku, ponieważ im dłużej będziemy gromadzić pieniądze, tym większy otrzymamy kapitał w trakcie emerytury. Wybierając już za młodu sposób oszczędzania, łatwiej nam będzie w przyszłości, ponieważ nie każda podstawowa emerytura jest w stanie zapewnić życie na odpowiednim poziomie, nie martwiąc się czy wystarczy na podstawowe rzeczy.

Czy ubezpieczenie emerytalne jest opłacalne?

Jeśli chcemy czuć się pewnie w przyszłości, warto już dużo wcześniej postawić na dodatkowe ubezpieczenie emerytalne. Standardowe składki odprowadzane przez pracodawcę mogą nie wystarczyć i nie zapewnić godnego życia seniora. Natomiast stawiając na prywatne świadczenia zagwarantujemy sobie kapitał, który możemy przeznaczyć na rozwój pasji a także codzienne życie.

Polisa emerytalna to pewna inwestycja, ponieważ nic nie tracimy a co ważne – w przypadku śmierci ubezpieczonego, pieniądze otrzymują jego bliscy. Warto decydować się na prywatne świadczenia dlatego, że emerytura jaką otrzymamy od ZUSu może po prostu nam nie wystarczyć. Posiadając dodatkowe ubezpieczenie emerytalne nie musimy martwić się o naszą przyszłość. Jak wiadomo, nie da się żyć bez pieniędzy a życie z roku na rok jest coraz droższe. Dlatego już na początkowym etapie trzeba oszczędzać mając na uwadze swoje dobro i spokojną starość za kilkadziesiąt lat.

Oszczędzanie na przyszłość – na co stawiać?

Odkładanie pieniędzy do skarbonki czy w skarpetę nie jest dobrym pomysłem, ponieważ nie mamy z tego żadnych zysków. Natomiast decydując się na dodatkowe zabezpieczenie u wybranego ubezpieczyciela możemy oszczędzać pieniądze w naprawdę korzystny sposób. Najlepszym wariantem, aby zgromadzić dobry kapitał jest z pewnością dodatkowe ubezpieczenie emerytalne. Posiadając taką polisę nie musimy martwić się o swoją spokojną starość a co najważniejsze jest ona bezpiecznym rozwiązaniem.

Sami możemy ustalać czas trwania takiego ubezpieczenia, jak również wysokość składek. Wiadomo, że każdy ma zupełnie inne możliwości finansowe, dlatego taka oferta zawsze jest dopasowywana indywidualnie. Tak samo, jak mamy prawo zdecydować jaką formę oszczędzania wybrać oraz jakiemu towarzystwu ubezpieczeniowemu powierzyć swoje pieniądze. Kapitał zgromadzony na koncie możemy wypłacić jednorazowo po osiągnięciu przez nas odpowiedniego wieku lub w ratach.

Polisy kierowane dla seniorów mają najczęściej charakter ochronny i zabezpieczają finansowo przyszłość samego ubezpieczonego, jak również najbliższych na wypadek jego śmierci. Niektóre umowy są także zawierane bezterminowo, czyli po uzyskaniu określonego wieku, stają się bezskładkowe. W ten sposób ochrona ubezpieczeniowa dalej obowiązuje, ale klient nie opłaca już kolejnych składek.