Pani Halina czeka od 5 rano

Chyba każdy z nas był świadkiem niekończącej się kolejki do poradni lekarskiej. Ci najbardziej zdeterminowani pacjenci, zajmujący pierwsze stanowiska zazwyczaj przekraczają 60-ty rok życia. Chociaż z tego tytułu powstało już wiele żartów, w rzeczywistości nie ma się z czego śmiać. Emeryci potrzebujący szczególnej opieki medycznej, niezależnie od warunków atmosferycznych, naruszają swoje zdrowie wstając w środku nocy by dotrzeć do lekarza na czas.

Ponieważ czasy się zmieniły, możemy już zapomnieć o zjawisku niekończących się kolejek. Dzieci oraz wnuczkowie mieszkający z dala od najstarszych członków swojej rodziny, coraz chętniej pomagają im, zapewniając zdalną opiekę medyczną. W Polsce istnieje kilka firm, które oferują nowoczesny sprzęt, kontrolujący stan zdrowia osób mających problemy z sercem, ciśnieniem, czy niewydolnością krążenia. Myśli się także o cukrzykach oraz osobach, u których pogłębia się demencja.

Kontrola na odległość

Dzięki odpowiednim narzędziom medycznym, starsze osoby mogą liczyć na stałą łączność ze specjalistami różnych dziedzin. Na podstawie informacji przesyłanych ze specjalnych urządzeń badających pracę organizmu pacjenta, lekarze wiedzą, kiedy ich klienci są bezpieczni a kiedy konieczna jest już nagła interwencja. Dzięki specjalnym rozrusznikom, czujnikom i innym urządzeniom alarmującym, w przypadku zagrożenia życia pacjenta, zostaje wysłany sygnał wzywający pogotowie ratunkowe lub konkretnego lekarza.

Korzyści dla każdego

Najważniejszym plusem jest możliwość bieżącej kontroli stanu zdrowia starszych pacjentów. Jednak pamiętajmy, że zdalna opieka medyczna zmniejsza kolejki w przychodniach a także daje rodzinie emeryta poczucie, że jest on bezpieczny. Nie trzeba już rezygnować z mieszkania w dużym mieście czy sprowadzać do siebie najstarszego członka rodziny. Możliwości technologiczne dzisiejszego sprzętu medycznego rozwiązują ten problem. Osoby starsze mogą swobodnie przebywać w swoich domach, czyli tam, gdzie czują się najlepiej, jednak nie staje się to dla nich niebezpieczne.

Poza informacją z urządzenia o konieczności podjęcia natychmiastowej interwencji przez lekarza, pacjent także dostaje komunikat. Może to być przypomnienie o zażyciu lekarstw czy insuliny. W zależności od problemów pacjenta, zostaje zastosowane inne urządzenie. Nowoczesny rozrusznik serca a może pulsometr z systemem GPS? Możliwości jest naprawdę wiele i każda z nich jest poprzednio konsultowana w oparciu o dokładne badania z lekarzem prowadzącym.