Implanty zębowe to jeden z najskuteczniejszych sposobów na odzyskanie pięknego uśmiechu i funkcjonalności zgryzu. Zabieg ten może być stosowany na przykład w przypadku trwałej utraty zęba lub braku stabilnej podpory dla tradycyjnej korony. W jakich sytuacjach taka procedura jest zalecana? Podpowiadamy.

Implanty zębowe a utrata naturalnych zębów

Implant zębowy to dobry wybór, kiedy utrata zęba jest trwała i nieodwracalna. W takim przypadku pełni on funkcję korzenia, na którym osadzona jest korona zęba, dzięki czemu uzyskujemy stabilny i trwały efekt. Implanty mogą być stosowane zarówno w przypadku jednego straconego zęba, jak i całych łuków zębowych. Jeśli więc chcemy uzupełnić braki w swoim uzębieniu i szukamy specjalisty, który zajmie się nami w sposób kompleksowy, możemy rozpocząć swoje poszukiwania od wyszukiwarki Google, gdzie wystarczy wpisać frazę taką jak: „implant zęby Warszawa”. Na pierwszej konsultacji stomatolog wykona niezbędne badania, zdjęcia rentgenowskie czy tomografię i na tej podstawie zaproponuje przebieg leczenia.

Implanty montowane są gdy inne rozwiązania protetyczne okażą się nieskuteczne

Implanty zębowe są szczególnie wskazane, gdy trzeba uzupełnić braki w uzębieniu, a istniejące zęby nie są w stanie pełnić funkcji stabilnej podpory. W takiej sytuacji mosty protetyczne lub protezy ruchome nie będą skuteczne, ponieważ opierają się na innych zdrowych i mocnych zębach. Z kolei implanty zębowe, osadzone w kości, zapewnią stabilność i pewność w trakcie ich użytkowania.

Montaż implantów zębowych a stan kości

Aby zastosować implanty zębowe, ważne jest, by kość była w dobrym stanie. W przypadku niewystarczającej grubości kości istnieje ryzyko, że implant nie będzie miał odpowiedniej stabilizacji i nie będzie mógł służyć nam przez długi czas. W takim przypadku należy zastosować procedurę augmentacji kości, która pozwala na uzyskanie odpowiedniego wsparcia.

Implanty zębowe a stan zdrowia pacjenta

Ostatnim ważnym czynnikiem decydującym o zastosowaniu implantów zębowych jest stan zdrowia pacjenta. W przypadku chorób ogólnoustrojowych lub związanych z kośćmi takich jak osteoporoza, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem przed podjęciem decyzji o implantacji. Jednak w większości przypadków zastosowanie takiego rozwiązania jest bezpieczne i skuteczne. Implanty zębowe są jednym z najlepszych sposobów na odzyskanie pięknego uśmiechu i funkcjonalności zgryzu. Warto jednak pamiętać, że każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnej oceny przez lekarza dentystę.