Dolegliwości ze strony pęcherzyka żółciowego potrafią być bardzo dotkliwe i zwykle nikt z nas nie jest gotowy na tak silny ból, jakiego można doświadczyć w wyniku zapalenia pęcherzyka żółciowego. Podstawowe informacje na temat symptomów, jakie dawać może zmieniony chorobowo pęcherzyk pomoże zrozumieć rozmowa z dr. n. med. Robertem Balawender, specjalistą z chirurgii ogólnej i onkologicznej z krakowskiego Szpitala na Klinach (https://www.szpitalnaklinach.pl/).
Jak wygląda atak pęcherzyka żółciowego?
Podstawowym objawem jest tępy ból występujący nagle, najczęściej po spożyciu obfitego w tłuszcze posiłku, chociaż nie u każdego pojawienie się bólu musi być poprzedzone tłustym daniem. Epizod bólowy trwa średnio 30 min do 2 godzin, ale może utrzymywać się nawet dłużej. Lokalizuje się w okolicy prawego podżebrza, rozprzestrzenia się poziomo na całe nadbrzusze, może promieniować do okolicy międzyłopatkowej lub prawego barku, zarówno od przodu jak i od tyłu, a czasami towarzyszą mu skurcze. Zdarza się, że dolegliwości bólowe dotyczą okolicy zamostkowej albo dolnej części klatki piersiowej, co może zostać nieprawidłowo zinterpretowane jako zawał serca. Umiejscowienie bólu w prawym dolnym i lewym górnym kwadrancie brzucha jest rzadziej spotykane. U niektórych chorych ból brzucha jest nieobecny, a pojawiają się tylko nudności. Pozostałe typowe objawy ataku pęcherzyka żółciowego to:
- gorączka i dreszcze
- wymioty
- zażółcona skóra i białkówki oczu
- ciemno zabarwiony mocz
- odbarwione lub pastowate stolce
Jakie są metody diagnostyki pęcherzyka żółciowego?
Standardowo w diagnostyce chorób pęcherzyka żółciowego stosuje się badanie USG. Dostarcza ono informacji na temat obecności złogów, wymiarów pęcherzyka żółciowego oraz szerokości dróg żółciowych. Gdy podejrzewana jest kamica przewodowa dodatkowo oznaczane są parametry funkcji wątroby oraz stężenie bilirubiny całkowitej i frakcji bilirubiony sprzężonej. Typowe objawy wraz z charakterystycznymi odchyleniami w badaniach laboratoryjnych i obrazowych pozwalają postawić rozpoznanie i wybrać odpowiednie leczenie. W razie potrzeby zlecona może zostać dodatkowa diagnostyka obrazowa w postaci rezonansu magnetycznego.
Leczenie operacyjne pęcherzyka żółciowego
To właśnie operacja jest preferowaną metodą leczenia pęcherzyka żółciowego. Jest jedną z częstszych procedur przeprowadzanych na bloku operacyjnym. Nazywana jest inaczej cholecystektomią, która polega na wycięciu pęcherzyka żółciowego, który na szczęście nie jest niezbędnym do życia organem, dlatego po zabiegu pacjenci mogą żyć tak jak dotychczas. Operacja może zostać wykonana klasycznie lub laparoskopowo, jednak niezależnie od wybranej metody stosowane jest znieczulenie ogólne.
Operacja techniką laparoskopową
Cholecystektomia laparoskopowa to najczęściej wybierana metoda usuwania pęcherzyka żółciowego, która od lat 90-tych stanowi podstawę leczenia operacyjnego. Pozwala znacznie skrócić czas hospitalizacji pacjentów, dzięki temu mogą oni opuścić szpital już kolejnego dnia po zabiegu. Laparoskopia minimalizuje również uraz chirurgiczny, dzięki czemu ryzyko wystąpienia ewentualnych powikłań jest o wiele niższe niż w przypadku metody klasycznej.
Operacja techniką klasyczną
W związku z coraz lepszym dostępem do nowych technologii oraz coraz większym doświadczeniem operatorów, chirurgia małoinwazyjna powinna stanowić podstawową metodą leczenia zabiegowego. Czasami jednak nie da się uniknąć operacji otwartej, szczególnie w sytuacji kiedy przeprowadzenie laparoskopii jest niemożliwe. W przypadku metody otwartej pacjent musi liczyć się z dłuższym pobytem w szpitalu, większymi dolegliwościami bólowymi po zabiegu, jest także bardziej narażony na wystąpienie powikłań, np. zrostów czy przepuklin pooperacyjnych. Ze względu na te niedogodności operacje otwarte powinny być wykonywane jedynie w sytuacjach, które naprawdę wymagają takiego postępowania.